Jakie kosmetyki wybierać?

Obecnie rynek kosmetyków jest bardzo rozbudowany. Kupić je można w przeróżnych miejscach, jak również znaleźć wszelkiego rodzaju produkty – tanie i drogie, kiepskie i świetne, w pełni naturalne, jak i całkowicie chemiczne, a także hybrydy. Czym kierować się przy ich wybieraniu?

Cena nie zawsze oznacza jakość

Wiele osób skłonnych jest uważać, że to co jest drogie, jest dobre, tanie jest zaś kiepskie. W przypadku produktów do pielęgnacji jednak nie zawsze jest to regułą, tak samo zresztą jak farb do włosów, środków higienicznych czy kolorówki. Oczywiście ekskluzywne kosmetyki, znanych marek, zwykle wyróżniają się dobrą jakością, gdyż ich producenci nie mogą pozwolić sobie na utracenie renomy, ale nie zawsze jakości tej nie są w stanie dorównać preparaty za grosze, choć wiele zależy od oczekiwań. Jeśli chodzi o efekty, na pewno lepsze są naturalne preparaty, choć problemem w ich przypadku mogą być prowizoryczne, dość toporne formy i przez to nieco kłopotliwsze użytkowanie. Ekskluzywne kosmetyki za to zwykle dopracowane są w każdym calu – mają piękne zapachy, przyjemną konsystencję, a ich użytkowanie zabiera chwilę i jest przyjemnym rytuałem. Opakowania zazwyczaj też są bardzo dekoracyjne. Niestety, często idzie to w parze z silnie chemicznym składem, co oznacza niekiedy gorsze efekty dla skóry czy włosów, a przede wszystkim – dla planety.

Warto zachować rozsądek

Najlepszym wyjściem podczas wybierania kosmetyków, zwłaszcza służących do pielęgnacji, jest zapoznanie się z ich działaniem i składem – oczywiście nie oznacza to, że trzeba od razu studiować biochemię. Dobrze będzie też stawiać na tak naturalne produkty, jak to tylko możliwe. Tu jednak także można znaleźć złoty środek. Nie trzeba od razu myć włosów szamponem ugotowanym z tataraku i mydlnicy, a jako odżywki używać żółtka jaja. Dobrze będzie po prostu wybierać produkty, które mają w składzie naturalne substancje choćby jako dodatki. Są to choćby wszelkiego rodzaju oleje, które obecnie cieszą się wielką popularnością.